Krok za krokem ke správnému zateplení

1. Energeticky posudek

Ze všeho nejdříve je doporučováno nechat si architektem k domu zpracovat projektovou dokumentaci. Na základě té vám může energetický specialista vypracovat posudek, ve kterém doporučí optimální tloušťku zateplovacího systému, vhodný typ izolačního materiálu k dosažení co možná největší úspory energií apod. Pro rodinné domy lze kvalitní energetický posudek sehnat od 10 do 20 000 Kč. Pomocí moderních technologií je navíc dnes možné odhalit kritická místa úniku tepla z domu, která se u starších domů nachází zejména okolo oken.

2. Dostatečná tloušťka izolantu

Není to tak dlouho, co se zateplovalo pěti centimetry izolantu a panovalo přesvědčení, že to stačí. V zásadě však platí čím více, tím lépe. Rozdíl v ceně není nijak výrazný, neboť volba větší tloušťky izolace prodraží celou rekonstrukci obvykle jen o jednotky procent konečné ceny. Připlácíme totiž pouze za objem použitého izolačního materiálu, zatímco lepidlo, kotvení a práce stojí stejně jak u deseticentimetrové, tak u dvaceticentimetrové zateplovací desky. Větší tloušťka izolace se vám vrátí nejen na ušetřených nákladech na energie, ale prodloužíte také životnost celé stavby, která je lépe chráněna před mrazem a povětrnostními vlivy. S ohledem na předpokládaný vývoj cen energií v budoucích letech se dnes odborníci shodují na tloušťce kolem 14 - 16 cm, pro maximální efekt doporučují i 20 cm izolace. Zateplovat deseti centimetry a za 15 let dozateplit několika centimetry znovu je totiž zcela neekonomické.

3. Svépomocí raději ne

Vidina ušetření peněz za stavební firmu je pro mnohé lákavá. Lidé proto často dům rekonstruují vlastními silami či s dopomocí sousedů, přátel a rodiny. To je dobrá volba při běžných stavebních pracích, u instalace zateplovacích systémů se však tento postup může snadno vymstít. V případě, že není dodržen přesný postup a jednotlivá souvrství jsou aplikována neodborně, může dojít k poškození celého zateplovacího systému. Z praxe jsme zaznamenali stížnosti lidí na vznik bublin a různých výdutí. V těchto případech nakonec musí obyvatelé domu volit rekonstrukci zateplení, v horším případě celý systém strhnout a začít od začátku. Stavba se tak při snaze ušetřit za práci odborné firmy v konečném důsledku několikanásobně prodraží.

4. Ověřený dodavatel

Ne každá stavební firma na trhu vám udělá zateplení stejně kvalitně. Ptejte se známých, jak byli se svou firmou spokojeni, hledejte na internetu reference a hodnocení od dalších zákazníků. Existují i weby sdružující řemeslníky a stavební firmy, včetně jejich hodnocení. Vyvarujte se najímání firmy, která nemá žádnou historii a pracuje pouze s najatými pracovníky bez zkušeností s instalací zateplovacích systémů. Nenajímejte ani firmy, které jsou primárně zaměřené na jiné práce, třeba pokrývače. Nemusí systém nainstalovat správně, čímž hrozí jeho poškození.

5. Stavební dozor

Mnozí majitelé si pod stavebním dozorem představí jen další utracené peníze navíc. Pravdou však je, že se stavební firmy mnohdy dopustí chyb. Ve snaze nabídnout vám levnější ceny než konkurenti na trhu mohou využít levná a nekvalitní lepidla, díky čemuž se začne izolant časem odlupovat. Poté vám nezbude než práci reklamovat, což není vždy jednoduché a dům se vám navíc znovu promění ve staveniště. Všechna potenciální rizika musí stavební dozor pohlídat a právě za tyto záruky, včetně zařízení případné reklamace, je placený. Sehnat se dá od 10 000 do 50 000 Kč, záleží na velikosti domu a počtu návštěv na stavbě.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace