Rady odborníka

Kolik ušetřím zateplením peněz?

Zateplením lze dosáhnout úspory kolem 50 až 70 % výdajů na vytápění ročně. Výrazných úspor mohou dosáhnout především majitelé obývající staré panelové či rodinné domy. Z posledního Sčítání lidu, domů a bytů vyplývá, že v Česku žije zhruba 13 % domácností v domech postavených před téměř 100 lety. Další jedna třetina Čechů obývá domy staré 45 až 95 let. Podobně staré ... domy jsou doslova žrouty energie, u nichž jsou výrazné úniky tepla nejčastější. Vezmeme-li si jako příklad modelový rodinný dům s ročními náklady na energie okolo 50 000 korun, zateplením fasády, podlah a stropů je zde možné ušetřit okolo 50 % těchto nákladů. Návratnost podobné investice bývá v závislosti na provedené úpravě zhruba 10 let. Tuto dobu výrazně zkracuje využití dotačních programů.
Zjistit více Méně informací

Jak vybrat správný izolant?

Výběr vhodného izolantu je zcela zásadní pro správnou funkčnost zateplovacího systému a výši úspor za energie. V Česku je dlouhodobě nejpopulárnějším izolačním materiálem pěnový polystyren, který je oblíbený díky svým tepelně izolačním vlastnostem, nízké hmotnosti, snadné tvarovatelnosti a ekologické nezávadnosti. Jeho kvalitu poznáte podle loga Značka kvality udělované od ... roku 2010. Druhým nejčastěji aplikovaným izolantem u nás je minerální vlna, za kterou však zaplatíte až dvojnásobnou cenu a jistotu nemáte ani u finanční návratnosti investice. V zimě totiž při působení běžné vlhkosti může u minerální vlny hrozit kvůli její vysoké nasákavosti pokles tepelně izolačních vlastností oproti pěnovému polystyrenu až o polovinu. Při práci s ní navíc dochází k zvýšené prašnosti s obsahem jemných vláken.
Zjistit více Méně informací

Jak správně vybrat realizátora zateplení?

V této věci se velmi osvědčilo najmutí technického dozoru stavebníka (TDS), který jako odborník na problematiku zateplování najatý investorem (tedy vámi) pomáhá provést investora všemi úskalími spojenými s posouzením původního stavu domu, výběrem optimálního řešení, kontrolou stavební firmy, přejímkou hotového díla i s případnou reklamací. Investice do zkušeného TDS se ... rozhodně vyplatí a může být nakonec kompenzována úsporami při realizaci či minimalizací tzv. víceprací. Sehnat se dá od 10 do 50 000 Kč, záleží na počtu návštěv na stavbě a velikosti domu.
Zjistit více Méně informací

Co když máme doma plísně?

Ohledně problému výskytu plísní v domácnostech koluje mnoho mýtů a fám. Je proto dobré se podívat na příčinu jejich vzniku a možnosti odstranění. Výskyt plísní v interiérech je způsoben vysokou relativní vlhkostí v bytě v kombinaci s nízkou teplotou vnitřních stěn. Naší snahou by tak mělo být udržovat teplotu konstrukce dostatečně vysoko nad teplotou rosného bodu. Teplotu ... konstrukce můžeme zvýšit právě zateplením vnějších stěn či třeba výměnou oken za nová, ideálně s izolačním trojsklem. Vlhkost v bytě můžeme snížit pravidelným intenzivním větráním (jednou za 2-3 hodiny na 2-3 minuty). Obava z přílišného ochlazení místnosti v tomto případě není na místě, neboť studený vzduch zvenku má jen velmi malou tepelnou kapacitu a po ukončení větrání se rychle ohřeje od teplých stěn na původní pokojovou teplotu. U nových domů je v této souvislosti často instalováno řízené větrání s rekuperací tepla, které zajistí minimální tepelné ztráty a zároveň vysokou kvalitu vzduchu díky jeho neustálé výměně a použitým filtrům.
Zjistit více Méně informací

K čemu mi bude zateplení v létě?

Zateplení lidé nejčastěji aplikují kvůli úsporám tepla během mrazivých zimních měsíců. Ne každý už ví, že kvalitní zateplení svou funkci plní také v létě. Podle aktuálních průzkumů žije v přehřátém domě či bytě bezmála každý druhý Čech. Právě přehřívání domácností v letních obdobích s sebou přináší zdravotní rizika, zatímco celoroční výkyvy teplot příliš neprospějí vaší peněžence. Komplexní ... zateplení domu v kombinaci se stíněním oken vám pomůže zabránit přehřívání domácnosti a dosáhnut stabilnějších teplot nejen v zimě, ale i během horkého léta, kdy naopak ušetříte výdaje za klimatizaci. Na příkladu pasivního domu je možné demonstrovat, že díky zmíněným opatřením se mi při venkovních teplotách přes 30°C dařilo udržovat vnitřní pokojovou teplotu pod 23°C. K zastínění oken byly použity vnější žaluzie, které nepustí sluneční paprsky na skleněnou výplň oken, ale zároveň propustí dostatečné množství světla do domu. Proti přehřívání pomáhá také intenzivní větrání v brzkých ranních hodinách, kdy jsou teploty venku nižší než uvnitř domu.
Zjistit více Méně informací
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace